Všechno výše uvedené mi dává smysl jen když si dokážu udržovat svoje hranice. To je velké téma mého života. Lidi nám lezou tam, kam jim dovolíme, aby se nacpali. Když je někdo zlý a neurvalý, není v pořádku ho v tom podporovat. Když na mě nedávno jedna moje známá vztekle křičela, podařilo se mi nebrat si to vůbec osobně, takže jsem jí pak v klidu odpověděla: „Ale řvát na sebe nemusíme, že ne?“ Ztichla a začala mluvit normálně…
Když mě požádá o pomoc člověk, který mě předtím zradil, snažím se být velkorysá a „nevychutnat“ si ho, protože vím, že tahle nadřazenost by se mi vrátila (zažila jsem to mockrát a za tu pachuť už mi to dnes nestojí). Nedělám však pro něj nic, co mě stojí příliš velké úsilí. Zároveň mu ale ani nijak neškodím.
Opravdu se snažím starat jen o svůj přístup a o to, abych cítila co nejmenší zlost, zklamání, opovržení. Hledám si takový postoj, který mě nejmíň bolí. Ale samozřejmě i tohle je proces…čím větší emoci a citový interes v tom máme, tím těžší to je… Potřebujeme projít všemi těmi vlnami. Projít, ale nezůstávat v tom příliš dlouho…
O tom, jak moc je ten či onen problém skutečným problémem, můžeme se svým okolím vést mnoho polemik. Sama jsem často slýchala větu: „Prosím tě, už to neřeš!“ Takhle obvykle zareaguje někdo, komu si (třeba i nevědomě) opakovaně stěžujeme a jeho už to nebaví poslouchat. Může nám dlouhodobě něco radit, ale my se tím neřídíte, protože…(viz výše) přitom nás ten problém trápí a potřebujeme o tom nějakým způsobem komunikovat, dokud si něco neuvědomíme. A právě tohle uvědomnění nás pak může přivést k tomu, abychom se danou myšlenkou už nezabývali…čímž je problém vyřešen. Asi to časem rozepíšu do samostatného článku, ale já za sebe to řeším tak, že buď nechám ty kolovrátky a flašinety hrát stejnou písničku, přičemž sice projevím účast, ale už toho člověka nelituju, ani se mu nesnažím nějak extra pomáhat, protože vím, že to tak chce mít. Jen tu a tam nahodím nějakou možnou změnu úhlu pohledu na jeho situaci, ale když nereaguje, nechám ho dál být v tom jeho konceptu.
Pakliže jsem tou notorickou stěžovatelkou já, není snadné to u sebe hned rozpoznat. Mám naději, že teď už to tolik nedělám, ale když mi někdo vpálí nějakou invektivu, a mě to urazí nebo se dotkne, vím, že na nějaké úrovni se mě to týká. Že je to něco, na co bych se u sebe měla podívat. Někdy to objevím, někdy ne. Někdy se to dá řešit, někdy to vyžaduje spíš odbornou asistenci. A někdy si pomyslím: „Příště radši drž hubu, protože toho člověka to stejně nezajímá, radši se z toho vypiš…“ A tak pak vytáhnu deník, nebo dopisní papír nebo otevřu nový mail… když si to celé vypíšu (zbrzdím tok myšlenek a dostanu větší souvislosti), najednou se mi leccos rozkryje, a já si pak řeknu, aha, ono to ode mě chce nebo v minulosti chtělo asi tohle… někdy mám možnost to ještě spravit, někdy už je to pasé… nicméně hned za rohem číhá další příležitost ověřit to svoje čerstvé prozření v praxi…